Views

TV??

Sama nazwa domeny zdaje się wskazywać na charakter strony. Czy będzie ona miała coś wspólnego z telewizją? Dodany slogan podpowiada, że na pewno strona poświęcona będzie tematyce związanej ze św. Franciszkiem: „Franciszkański świat. W jednym miejscu”.

– Nasz nowy projekt miał u podstaw dość proste założenie – mówi o. Mateusz Stachowski, franciszkanin z prowincji św. Maksymiliana Braci Mniejszych Konwentualnych. – Chcieliśmy zebrać w jedno miejsce filmiki z franciszkańskiego świata rozsiane po youtubie, vimeo i innych miejscach w internecie. Wszystkim związanym z charyzmatem św. Franciszka z Asyżu i tym, którzy go kochają chcieliśmy ułatwić odnajdywanie ciekawych materiałów.

Obraz wart jest tysiąca słów. A film…?

Rzeczywiście, dziś użytkownicy internetu chcą mieć informacje na wyciągnięcie dłoni. Informacje pisane już nie wystarczą, konieczne są prezentacje multimedialne. Ale i same zdjęcia czy pliki dźwiękowe (np. homilie) to na dziś także za mało. Internauci, szczególnie młodzi, chcą widzieć „na żywo” relacjonowane wydarzenia. Stąd coraz częściej sięga się po kamerę, by nagrać rekolekcje, liturgię, koncert i poprzez plik wideo pozwolić innym brać w nim „wirtualny” udział.

– Takich filmów jest coraz więcej, ale często nie jest łatwo je odnaleźć, bo jeśli nie są przesłane na popularną platformę zarządzającą filmami i wstawiane są jedynie na strony parafii, klasztorów czy wspólnot, to niewiele osób w sumie je ogląda. A szkoda, bo zazwyczaj jest to świetny materiał – mówi o. Leonard Bielecki, franciszkanin z poznańskiej prowincji Braci Mniejszych.

Strona franciszkanie TV będzie zatem miejscem zbierającym filmiki z franciszkańskiego świata. Będzie tu można zobaczyć choćby niezwykle popularny cykl „bEZ sLOGANU”, którego współtwórcą jest właśnie o. Leonard.

Nowe seriale po franciszkańsku

– Kiedy zaczęła się praca nad stroną zaczęły przychodzić nowe pomysły. I tak planujemy powstanie kolejnych serii programów. Będą to krótkie filmy przedstawiające różne aspekty franciszkańskiego życia, ale także relacjonujące ciekawe wydarzenia, o które w życiu miłośników Biedaczyny z Asyżu nietrudno: rekolekcje, festyny, festiwale, koncerty – wylicza o. Mateusz. – Nasze propozycje to m.in. „Rozmówki franciszkańskie”, „Zakonnicy uLicy” (pisownia poprawna!), cykl o liturgii, muzyce, seria przedstawiająca historię ruchu franciszkańskiego w Polsce i na świecie, polskie klasztory franciszkanów. Tematów i pomysłów jest naprawdę co niemiara!

Web 2.0 od św. Franciszka

To jednak nie wszystko. Franciszkanie, którzy zazwyczaj miewają niezwykłe (nierzadko szalone) pomysły chcą jeszcze bardziej wykorzystywać internet do głoszenia pokoju i dobra. Planują z czasem rozwinąć platformę Franciszkanie TV tak, by jej użytkownicy mogli sami dodawać filmy i w ten sposób dzielić się nimi z innymi.

– Strona, którą oddajemy do użytku to wersja beta, czyli próbna. Chcemy zobaczyć, jak zostanie przyjęta, jak sprawdzi się pod względem technicznym. Z czasem – prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni – powstanie wersja ostateczna, która będzie prawdopodobnie bardziej „społeczna” – informuje o. Mateusz. – Dziś istnieje już wiele narzędzi internetowych nie tylko do przesyłania filmów, ale także do ich edytowania. Być może uda nam się je wykorzystać w przyszłości.

Co trzech to nie jeden

Nowy projekt synów św. Franciszka jest franciszkański nie tylko z nazwy. Jego siłą ma być współpraca trzech gałęzi zakonu.

– Nasze zakonne prowincje nie od dziś są obecne w internecie. Jesteśmy jednak przekonani, że ścisła współpraca pomoże nam lepiej docierać do współczesnego człowieka. Bracia franciszkanie, siostry klaryski, kapucynki i franciszkanki, Franciszkański Zakon Świeckich czy Młodzież Franciszkańska – wszyscy działający razem stanowimy wielką wspólnotę, która – za przykładem naszego Ojca świętego Franciszka – chce dzielić się ze światem pięknem Boga – tłumaczy o. Leonard.

– Obok św. Franciszka – dodaje o. Mateusz – naszymi szczególnymi patronami są św. Maksymilian Kolbe i św. o. Pio, którzy fantastycznie rozwinęli działalność na rzecz drugiego człowieka. Jeśli Pan Bóg będzie chciał, to także nasze niewielkie działania przysporzą dobra Kościołowi. O to się modlimy i prosimy o modlitwę w tej intencji.

Franciscans, francescani, franciscanos

Franciszkanie to wspólnota międzynarodowa. Zakonnicy i zakonnice wraz z osobami świeckimi tworzą wielką franciszkańską rodzinę obecną na wszystkich kontynentach. Dlatego też w przyszłości planowane jest uruchomienie franciszkańskiej platformy TV w innych językach.

– Nasz pomysł spodobał się braciom w innych krajach, dlatego za jakiś czas powstaną strony z franciszkańskimi filmami w innych językach – zapowiada o. Mateusz.

Podobnie jak św. Franciszek, tak i dzisiejsi franciszkanie włączają się w aktywne głoszenie Królestwa Bożego, korzystając z nowych środków. Czas pokaże czy ich nowy projekt zostanie dobrze przyjęty i włączy się w wiele pięknych dzieł, które franciszkanie dali Kościołowi i światu.

(Tekst ten ukazał się na stronach internetowych jako zapowiedź pojawienia się Franciszkanie TV)

Nowy projekt franciszkański

| Blog | 0 Comments

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.