Kraków: Dzień Świętego Franciszka 2015

Rokrocznie Franciszkanie wspólnie z mieszkańcami Krakowa obchodzą imieniny swojego Ojca – św. Franciszka z Asyżu. W niedziele 4 października świętowali od rana do wieczora – w bazylice i na skwerze przy Franciszkańskiej.

W programie oprócz mszy świętych odpustowych, zakonnicy przewidzieli występy peruwiańskiego zespołu „Kantu”, wykonującego tradycyjną muzykę Indian, degustację peruwiańskich deserów oraz wypieków kuchni klasztornej sióstr klarysek. Dali też możliwość nabycia pamiątek z misji prowadzonych przez nich w Ameryce Południowej i Afryce oraz zorganizowali warsztaty plastyczne dla dzieci.

Więcej na stronie franciszkanie.pl

Ponadto przez cały dzień wyświetlany był film o polskich misjonarzach-męczennikach z Pariacoto, którzy w tym roku – 5 grudnia – zostaną beatyfikowani. W sali tej również wyeksponowali m.in. tradycyjne stroje świąteczne mężczyzn i kobiet z Boliwii, Peru, Paragwaju, Uzbekistanu i Ugandy.

W międzyczasie bracia i ich przyjaciele prezentowali dzieła prowadzone przez krakowską prowincję franciszkanów: Ośrodek Leczenia Uzależnień, Instytut Studiów Franciszkańskich, Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. św. Franciszka, Franciszkańskie Duszpasterstwo Akademickie, wspólnoty drogi neokatechumenalnej, sekretariat misyjny, Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu, Fundację Brat Słońce i dwumiesięcznik ewangelizacyjno-społeczny „Posłaniec św. Antoniego”.

Na skwerze przy Franciszkańskiej w tym dniu grał i śpiewał również zespół muzyczny „Loretino”, który na co dzień działa przy franciszkańskim Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Głogówku na Opolszczyźnie.

Dzień św. Franciszka w Krakowie zwieńczyły wspólne „Nieszpory  z sąsiadami” – braćmi dominikanami. Synowie św. Franciszka i św. Dominika odśpiewali też razem starodawne responsorium „Apostolicus Pater Dominicus et Seraphicus Pater Franciscus”.

Prowincjał franciszkanów, który przewodniczył modlitwie, wyrażając radość i wdzięczność z powodu tej wspólnej modlitwy, przypomniał spostrzeżenie Burcharda z Urspergu, odnoszące się do roli franciszkanów i dominikanów w średniowieczu i duchowej odnowy, jaką wówczas wywołali w Kościele i świecie.

„W owych czasach świat starzał się. Dwa zakony powstały w Kościele, którego młodość odnowiły jak młodość orła” – cytował średniowiecznego mnicha o. Jarosław Zachariasz, zachęcając do modlitwy w intencjach obu braterskich wspólnot zakonnych: „Niech Duch Święty, wieczna młodość Kościoła uzdolni także nas do czytelnego i odważnego dawania świadectwa ewangelicznej prawdzie w Kościele naszych czasów”.

Uroczystość św. Franciszka poprzedziło trzydniowe przygotowanie duchowe (Triduum) z Transitusem w sobotni wieczór (nabożeństwo upamiętniające przejście św. Franciszka z ziemi do nieba).

Organizatorami Dnia św. Franciszka byli: Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów), Fundacja Brat Słońce, Klasztor św. Franciszka z Asyżu w Krakowie i Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie.

o. Jan Maria Szewek OFMConv