Litewska wersja FranciszkanieTV

Od końca czerwca uruchomiony został nowy projekt franciszkańskiej telewizji internetowej FranciszkanieTV.

Powstała bowiem strona www.pranciskonai.tv (pranciškonai po litewsku to franciszkanie), na której zamieszczane będą filmy z franciszkańskiego świata na Litwie. Na razie filmów jest tylko kilka, ale z czasem powstawać będzie więcej.

– Naszym pragnieniem jest, by – podobnie jak w wersji polskiej – także po litewsku stworzyć cykl „Daję Słowo” – mówi o. Mateusz Stachowski odpowiedzialny za projekt FranciszkanieTV. – Rozważanie i głoszenie Słowa Bożego po franciszkańsku, to jeden z głównych celów naszych działań medialnych. . Oczywiście będziemy się starali przygotowywać materiały filmowe z ważniejszych uroczystości franciszkańskich na Litwie. Już teraz na litewskiej stronie obejrzeć można filmy ukazujące działalność franciszkanów w Kłajpedzie i Miednikach.

Sama strona www.pranciskonai.tv jest bardzo prosta, ale z czasem, kiedy powstanie więcej materiałów, stworzona zostanie odpowiednia witryna internetowa.

Orędownikiem powstania litewskiej wersji franciszkańskiej telewizji internetowej był od początku o. Marek Adam Dettlaff, gwardian wileńskiego konwentu i rektor kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i delegat Ministra Prowincjalnego na Litwę.

– Nasi bracia, którzy posługiwali w Wilnie, zawsze działali na polu kultury. W naszym klasztorze przez lata prężnie działała drukarnia. Idąc więc za przykładem naszych poprzedników chcemy ewangelizować wykorzystując nowe środki, przede wszystkim internet – wyjaśnia o. Marek.

O planach powstania litewskiej wersji FranciszkanieTV wileński gwardian wspominał już w kilka miesięcy temu w wywiadzie dla portalu Wilnoteka.pl (materiał emitowany był przez telewizję Polonia).

– Mamy nadzieję, że z czasem uda nam się stworzyć niezależną redakcję w Wilnie. Takie są nasze plany. I choć wydają się na dziś bardzo trudne do zrealizowania, to nasz patron, św. Maksymilian, ukazuje swym życiem, że z łaską Pana Boga powstawać mogą nawet najmniej spodziewane dzieła, jeśli tworzone są dla Jego chwały – dodaje o. Mateusz.

strona PranciškonaiTV

pranciskonail_logo_tv

PranciškonaiTV logotipas