Giovani verso Assisi 2015 – dzień 3

W dniach od 2 do 9 sierpnia 2015 r. w Asyżu, mieście św. Franciszka, odbyło się siódme Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Giovani verso Assisi (Młodzi ku Asyżowi).

Tematem spotkania była nadzieja płynąca z Ewangelii: “Nadzieja jest młoda. Przemienieni przez radość Ewangelii”.

W gorących dniach sierpnia młodzi ludzie z wielu krajów, wraz ze swymi duszpasterzami-franciszkanami, odwiedzała miejsca św. Franciszka, przede wszystkim w Asyżu i okolicach oraz w Rzymie. Bogaty program spotkania pozwalał aktywnie włączyć się w przeżywanie franciszkańskiej wspólnoty, liturgii, ciszy, głoszenia dobrej nowiny. Uczestnicy mieli też wystarczająco dużo czasu, by pospacerować po pięknych asyskich uliczkach, pomodlić się w samotności w kościółkach, które niegdyś odwiedzał św. Franciszek czy razem z innymi odkrywać piękno umbryjskich dolin.

Dzień 3

Tym razem modlitwa poranna odbyła się w Rivotorto, kolejnym ważnym miejscu dla franciszkanów – to tu, wraz z Franciszkiem, zamieszkała pierwsza wspólnota. Po modlitwie bracia pod wodzą br. Andrew (jednego z organizatorów całego spotkania) przedstawili krótką scenę ukazującą powstanie zakonu franciszkańskiego. Widzowie nagrodzili żwawych zakonników gromkimi brawami. Wysłuchano też historii tego niezwykłego miejsca. Kolejnym punktem była Eucharystia, której przewodniczył o. Miljenko Hontić, odpowiedzialny za spotkanie z ramienia Kurii Generalnej. Tłumaczył, że nadzieja polega na odkrywaniu niesamowitego planu, jaki Bóg przygotował dla każdego na całe życie i każdego dnia. Nasza nadzieja pozostaje wciąż młoda, ponieważ nie przestaje być odnawiana przez Jezusa. O. Miljenko wskazał na obraz z Ewangelii z dnia, kiedy to Piotr kroczy po falach do Jezusa.

Po obiedzie wszyscy wyruszli autokarami do Rzymu, gdzie przez kolejne dni miało przebiegać spotkanie.

Po przybyciu do Seraphicum, franciszkańskiego domu studiów w Rzymie, młodzież – już wcześniej podzielona na dwie grupy – udała się do swych zajęć. Pierwsza grupa wyruszła do miasta, by posługiwać ubogim. Druga grupa zjadła kolację, a po niej modliła się adorując Najświętszy Sakrament i słuchając świadectwa br. Jack’a z Australii (który pracuje w Belgii).

Przeczytaj całą relację