Giovani verso Assisi 2015 – dzień 2

W dniach od 2 do 9 sierpnia 2015 r. w Asyżu, mieście św. Franciszka, odbyło się siódme Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Giovani verso Assisi (Młodzi ku Asyżowi).

Tematem spotkania była nadzieja płynąca z Ewangelii: “Nadzieja jest młoda. Przemienieni przez radość Ewangelii”.

W gorących dniach sierpnia młodzi ludzie z wielu krajów, wraz ze swymi duszpasterzami-franciszkanami, odwiedzała miejsca św. Franciszka, przede wszystkim w Asyżu i okolicach oraz w Rzymie. Bogaty program spotkania pozwalał aktywnie włączyć się w przeżywanie franciszkańskiej wspólnoty, liturgii, ciszy, głoszenia dobrej nowiny. Uczestnicy mieli też wystarczająco dużo czasu, by pospacerować po pięknych asyskich uliczkach, pomodlić się w samotności w kościółkach, które niegdyś odwiedzał św. Franciszek czy razem z innymi odkrywać piękno umbryjskich dolin.

Dzień 2

Uczestnicy Giovani verso Assisi zamieszkali, podobnie jak w czasie poprzednich spotkań, na campingu Fontemaggio, pół godziny drogi od Bazyliki św. Franciszka idąc w górę, w stronę eremu Carceri. Tam też, po śniadaniu, odbyły się modlitwy poranne.

Językiem głównym spotkania był włoski, którym posługiwali się wszyscy tłumacze. Liturgie odbywały się w kilku językach tak, by każda grupa narodowościowa była zaangażowana. Dzięki temu język nie był barierą nie do pokonania.

By pomóc przekraczać bariery związane z językiem zorganizowana została gra zespołowa “Poszukiwanie skarbów”, która rozpoczęła się przed południem, a rozgrywana była w całym mieście. Uczestnicy zostali podzieleni na 19 grup w ten sposób, by w każdej było jak najmniej osób z tego samego kraju. Celem zabawy było odszukanie zaznaczonych na mapie punktów, w których na młodzież czekali bracia dzielący się świadectwem swego powołania i opowiadający o św. Franciszku w jednym z języków używanych na spotkaniu. Młodzież miała za zadanie przetłumaczyć te słowa na inne języki tak, by każda osoba w grupie mogła je zrozumieć. Zwyciężyła ta grupa, która w najkrótszym czasie odwiedziła wszystkie miejsca zaznaczone na mapie.

Po obiedzie młodzież wraz ze swymi duszpasterzami odwiedziła kościółem San Damiano, jedno z najważniejszych miejsc dla duchowości franciszkańskiej.

O godz. 18.oo w asyskiej katedrze św. Rufina odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Dominik, biskup Asyża. W swej homilii ukazał on, że nie tylko cud sprawia, że chleba wystarczy dla wszystkich (Ewangelia opowiadała o cudzie rozmnożenia chleba): potrzeba naszego osobistego zaangażowania i modlitwy, by nasze serce było dostatecznie duże, aby mogło kochać. Eucharystia jest podstawą dawania siebie innym. Biskup Dominik, jako następca biskupa Guido, żyjącego w czasach św. Franciszka, przypomniał, że Biedaczyna z Asyża wyrzekł się dóbr tego świata, by całkowicie należeć do Ojca niebieskiego, a jednocześnie móc ofiarować się drugiemu człowiekowi.

Wieczorem wysłuchano porywającego świadectwa Wyrwanych z Niewoli, polskich raperów, którzy po nawróceniu głoszą chwałę Bożą ukazując moc Jezusa, który daje wolność. Niestety problemy techniczne sprawiły, że nie odbył się zapowiadany koncert zespołu.

Przeczytaj całą relację