Giovani verso Assisi 2015 – dzień 1

W dniach od 2 do 9 sierpnia 2015 r. w Asyżu, mieście św. Franciszka, odbyło się siódme Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Giovani verso Assisi(Młodzi ku Asyżowi).

Tematem spotkania była nadzieja płynąca z Ewangelii: “Nadzieja jest młoda. Przemienieni przez radość Ewangelii”.

W gorących dniach sierpnia młodzi ludzie z wielu krajów, wraz ze swymi duszpasterzami-franciszkanami, odwiedzała miejsca św. Franciszka, przede wszystkim w Asyżu i okolicach oraz w Rzymie. Bogaty program spotkania pozwalał aktywnie włączyć się w przeżywanie franciszkańskiej wspólnoty, liturgii, ciszy, głoszenia dobrej nowiny. Uczestnicy mieli też wystarczająco dużo czasu, by pospacerować po pięknych asyskich uliczkach, pomodlić się w samotności w kościółkach, które niegdyś odwiedzał św. Franciszek czy razem z innymi odkrywać piękno umbryjskich dolin.

Dzień 1

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 2 sierpnia w Bazylice Górnej św. Franciszka liturgią, której przewodniczył o. Mauro Gambetti, kustosz Sacro Convento (asyski klasztor). Wszystkich przybyłych powitał o. Simone Tenuti, odpowiedzialny za przygotowanie spotkania. Przedstawił wszystkie grupy w porządku alfabetycznym (według języka włoskiego): Argentyna, Belgia, Brazylia, Chile, Kostaryka, Chorwacja, Niemcy, Włochy, Polska, Portugalia, Rosja, Słowenia, Hiszpania, USA. Do Asyżu przybył także o. Francis z Indii, który mieszka w Szwajcarii, dwóch braci z Burkina Faso oraz siostra z Filipin i z Wietnamu. Łącznie w spotkaniu wzięło udział ponad 450 osób (w tym niemal 50 franciszkanów). Warto wspomnieć, że najliczniejszą grupę stanowili Polacy (z prowincji krakowskiej i gdańskiej).

W swej homilii o. Mauro podkreślił, że nadzieja jest młoda, ponieważ ma przyszłość, którą jest Jezus. Naszą nadzieją jest obecność Boga w naszej historii, w każdym wydarzeniu, nawet tym najbardziej dramatycznym. Ewangelią, którą rozważał Kustorz były błogosławieństwa z Ewangelii według św. Mateusza.

Po homilii odbyła się niecodzienna procesja. Każda narodowość przygotowała jedno zdanie związane z nadzieją, a także charakterystyczny znak. Przedstawiciele grupy przynosili ów znak do ołtarza, podczas, gdy odczytywane było zdanie o nadziei. Było to swoiste zapoznanie się młodzieży, wieczór zapoznawczy pod okiem Pana Jezusa. I tak przy ołtarzu zobaczyć można było między innymi flagę (Brazylia), specjalną chustę (Portugalia), paczkę yerba mate (Argentyna), koszyk z nasionami słonecznika (Włochy), prośby i podziękowania skierowane do św. Franciszka (Chile), książkę zawierającą wypisane marzenia i nadzieje młodych ludzi, a także strony jeszcze nie zapisane (Hiszpania), mapę Polski z wypisaną myślą św. Jana Pawła II (Polska), świecę (Niemcy).

Po ogłoszeniach, które – jak się okazało później – były jednym z najweselszych punktów spotkania, głównie za sprawą tłumaczy, wszyscy udali się na kolację na plac przed Bazyliką.

Przeczytaj całą relację