Giovani verso Assisi 2015 – dzień 5

W dniach od 2 do 9 sierpnia 2015 r. w Asyżu, mieście św. Franciszka, odbyło się siódme Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Giovani verso Assisi (Młodzi ku Asyżowi).

Tematem spotkania była nadzieja płynąca z Ewangelii: “Nadzieja jest młoda. Przemienieni przez radość Ewangelii”.

W gorących dniach sierpnia młodzi ludzie z wielu krajów, wraz ze swymi duszpasterzami-franciszkanami, odwiedzała miejsca św. Franciszka, przede wszystkim w Asyżu i okolicach oraz w Rzymie. Bogaty program spotkania pozwalał aktywnie włączyć się w przeżywanie franciszkańskiej wspólnoty, liturgii, ciszy, głoszenia dobrej nowiny. Uczestnicy mieli też wystarczająco dużo czasu, by pospacerować po pięknych asyskich uliczkach, pomodlić się w samotności w kościółkach, które niegdyś odwiedzał św. Franciszek czy razem z innymi odkrywać piękno umbryjskich dolin.

Dzień 5

Czwartek to ostatni dzień wizyty w Rzymie. Grupa, która posługiwała ubogim udała się po śniadaniu na zwiedzanie Bazyliki św. Pawła, zaś pozostali ruszyli na rzymskie ulice, by tam ewangelizować. Podzieleni oni zostali na dziewięć grup, które w różnych miejscach Rzymu śpiewały, tańczyły, grały i dzieliły się swym doświadczeniem Boga. Jak się później okazało ta uliczna ewangelizacja była jedną z rzeczy, które najmocniej zapadły w serca uczestników spotkania Giovani verso Assisi.

O godz. 15.oo, w przyległym do Seraphicum opactwie trapistów Tre Fontane, gdzie według tradycji śmierć męczeńską poniósł św. Paweł, odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył Wikariusz Zakonu, o. Jerzy Norel, który zaprosił wszystkich do wstąpienia na Górę Tabor, by towarzyszyć Jezusowi, który ukazał swą chwałę. O. Jerzy podkreślił, że przemienienie możliwe jest tylko na drodze krzyża. Idąc tym tropem odkrywa się, że do chwały zmartwychwstania można dojść jedynie poprzez cierpienie i śmierć. Górą Tabor dla wierzących jest Eucharystia.

Po Mszy św. uczestnicy wyruszli autokarami do Asyża. Wieczorem rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwała całą noc, aż do rana.

Przeczytaj całą relację