Giovani verso Assisi 2015 – dzień 7 (1)

W dniach od 2 do 9 sierpnia 2015 r. w Asyżu, mieście św. Franciszka, odbyło się siódme Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Giovani verso Assisi (Młodzi ku Asyżowi).

Tematem spotkania była nadzieja płynąca z Ewangelii: “Nadzieja jest młoda. Przemienieni przez radość Ewangelii”.

W gorących dniach sierpnia młodzi ludzie z wielu krajów, wraz ze swymi duszpasterzami-franciszkanami, odwiedzała miejsca św. Franciszka, przede wszystkim w Asyżu i okolicach oraz w Rzymie. Bogaty program spotkania pozwalał aktywnie włączyć się w przeżywanie franciszkańskiej wspólnoty, liturgii, ciszy, głoszenia dobrej nowiny. Uczestnicy mieli też wystarczająco dużo czasu, by pospacerować po pięknych asyskich uliczkach, pomodlić się w samotności w kościółkach, które niegdyś odwiedzał św. Franciszek czy razem z innymi odkrywać piękno umbryjskich dolin.

Dzień 7 – część 1

W sobotę, przedostatni dzień spotkania, grupy organizowały same czas do południa, przeznaczając go głównie na modlitwę przy grobie św. Franciszka i w innych miejscach w Asyżu. O godz. 15.45 w katedrze św. Rufina odbyło się podsumowanie spotkania w formie krótkich scenek zagranych przez braci. Jak zwykle radość i świetne pomysły braci wzbudziły wielki entuzjazm wśród młodzieży.

O godz. 18.oo w Górnej Bazylice odprawiona została Msza św., której przewodniczył o. Gianni Cappelletto. Po Eucharystii i kolacji wszyscy zebrali się na placu przed Bazyliką Górną na wieczorze braterskim, podczas którego każda grupa przedstawiła krótki program. Można było zobaczyć zatem tradycyjne stroje z różnych stron świata, niezwykłe tańce, posłuchać pieśni charakterystycznych dla danych narodów, a przede wszystkim spędzić czas wspólnie z franciszkańskimi przyjaciółmi.

Świętowanie trwało do późna, ale nikt nie czuł się ani znudzony, ani zmęczony. Co prawda w tych dniach upały dawały się mocno we znaki, jednak piękne wrażenia były mocniejsze, stąd mimo trudów młodzież przeżywała kolejne dni z radością.

Przeczytaj całą relację