Follow Obatzda 1

W dniach 22-29 maja 2022 r. w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku odbywał się tygodniowy projekt w ramach konkursu o Nagrodę Młodzieży Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). Partnerem projektu był Heiner- Janik Haus (JBS am Tower) w Oberschleißheim. Uczestnicy pochodzili z Arnold-Gimnasium w Coburgu oraz Liceum św. Jadwigi w Kielcach.

„Follow” oznacza śledzia – specjalność regionu gdańskiego, obatzda to pasta do smarowania pieczywa z Bawarii.

Połączenie obu tych elementów stanowi polsko-niemiecką wymianę w zakresie zrównoważonego rozwoju, regionalności i kultury jedzenia. Młodzi ludzie pracowali podczas warsztatów na temat „Zero Waste”, brali udział w rajdzie miejskim, otrzymali wskazówki dotyczące higieny ekologicznej i wspólnie gotowali, bo jedzenie łączy!

Ponad 700 potraw pojawia się w dziełach najsłynniejszego pisarza miasta, Güntera Grassa. Pięć z nich, częściowo zmienionych i dostosowanych do współczesnych nawyków żywieniowych, zrealizowała młodzież w grupach polsko-niemieckich!

Pod kierunkiem franciszkanina o. Tomasza Tęgowskiego młodzi ludzie przyrządzili m.in. ser z kminkiem, sałatkę z nowalijek, wegańskiego śledzia z bakłażana. Grupa „chlebowa” musiała przygotować dużo ciasta, ponieważ wieczorem ponad 40 osób musiało skosztować chleba. Ostatnia grupa poświęciła się specjalności regionu – śledziowi po kaszubsku.

Punktem kulminacyjnym była wspólna jednodniowa wycieczka do Chmielna na Kaszubach. Po wielodaniowym obiedzie w stylu kaszubskim rozpoczął się kurs gotowania z „prawdziwą” Kaszubką. Następnie odbyła się przejażdżka wozem drabiniastym. Podczas pobytu w Chmielnie rodowity Kaszub opowiadał grupie o historii Pomorza i Kaszub. Uczestnicy wzięli również udział w małym kursie kaszubskiego.

Druga część projektu odbędzie się w październiku w Bawarii.

Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży www.pnwm.org oraz program Erasmus+.

„Działanie dofinansowane ze środków Programu Wspierania Rozwoju Międzynarodowych Domów Spotkań na lata 2021-2030.”

Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku – https://www.dmk.pl/