Giovani verso Assisi 2015 – dzień 8

W dniach od 2 do 9 sierpnia 2015 r. w Asyżu, mieście św. Franciszka, odbyło się siódme Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Giovani verso Assisi (Młodzi ku Asyżowi).

Tematem spotkania była nadzieja płynąca z Ewangelii: “Nadzieja jest młoda. Przemienieni przez radość Ewangelii”.

W gorących dniach sierpnia młodzi ludzie z wielu krajów, wraz ze swymi duszpasterzami-franciszkanami, odwiedzała miejsca św. Franciszka, przede wszystkim w Asyżu i okolicach oraz w Rzymie. Bogaty program spotkania pozwalał aktywnie włączyć się w przeżywanie franciszkańskiej wspólnoty, liturgii, ciszy, głoszenia dobrej nowiny. Uczestnicy mieli też wystarczająco dużo czasu, by pospacerować po pięknych asyskich uliczkach, pomodlić się w samotności w kościółkach, które niegdyś odwiedzał św. Franciszek czy razem z innymi odkrywać piękno umbryjskich dolin.

Dzień 8

Spotkanie w Asyżu dobiegło końca – ostatnim punktem była Msza św. w Bazylice Dolnej, której przewodniczył Minister Generalny o. Marco Tasca. Przypomniał on, że narzekanie i widzenie samych minusów i błędów jest znakiem braku nadziei. Trzeba zatem uczyć się wdzięczności i dostrzegać Boże dary każdego dnia.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał specjalny prezent – frisbee z logo spotkania, a to po to, by przypomnieć, że nadzieja unosi się wysoko i umie latać. Po drugie zaś do gry potrzeba przynajmniej dwóch osób, a więc już wspólnoty, do której zaprosił wszystkich Pan Jezus.

Główny odpowiedzialny za spotkanie, o. Simone, podziękował wszystkim za obecność, za aktywny udział w spotkaniu, za wszelką pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu  go, a także tym, którzy będą pracować jeszcze po zakończeniu. Szczególne podziękowania skierował do wolontariuszy, którzy bez wytchnienia wspierali na każdym kroku uczestników spotkania.

Na koniec bracia udali się do grobu św. Franciszka, by podziękować za spotkanie, prosić o jego dobre owoce i zanieść modlitwy, które przekazały osoby na ulicach Rzymu, podczas ewangelizacji.

Wspomnieć trzeba koniecznie o świetnej oprawie muzycznej, o którą troszczyła się schola złożona z uczestników, pod wodzą o. Aniello Stoia, proboszcza parafii Świętych Apostołów z Rzymu i o. Gennaro Becchimanzi.

Uczestnicy spotkania podkreślali bardzo dobrze ułożony program, ciekawe propozycje, dobrze zorganizowany czas i przede wszystkim same piękno franciszkańskich miejsc. Z pewnością oczekiwać będą kolejnego, które jednak odbędzie się dopiero za trzy lata… Warto wspomnieć, że w tym roku w Asyżu było kilkunastu uczestników spotkania z roku 2009.

Odpowiedzialnym za grupę prawie pięćdziesięciu osób z prowincji św. Maksymiliana był o. Marek Dopieralski, którego wspierał o. Łukasz Śliwiński.

Przeczytaj całą relację